Oddíl národní házené v Pohřebačce pod názvem Slavoj Pohřebačka byl založen v roce 1943. Svou činnost navázal na práci Humanitního a vzdělávacího spolku, který v obci působil v letech 1925 až 1932 a Vzdělávacího a sportovního kroužku. V rámci VSK působil do roku 1939 i fotbalový oddíl.
V roce 1948 v rámci organizačních změn byl náš oddíl převeden pod Sokol Opatovice po jehož hlavičkou působí dodnes.
Prvních velkých sportovních úspěchů dosáhlo družstvo mužů v letech 1955–57. Od roku 1956 hrálo naše družstvo mužů divizi, kde hrála družstva z Prahy, Kladna apod. V rámci reorganizace soutěží v roce 1957 je divize zrušena a naše družstvo mužů se zanedlouho rozpadá a nastává přestávka v činnosti oddílu, která je ukončena obnovenou činností dorosteneckého družstva. Odchodem vyhráli hráči tohoto družstva na vojnu je opět přerušena sportovní činnost, kterou v roce 1960 opět obnovují dorostenci.
60. léta jsou ve znamení rozvoje oddílu. Svoji činnost obnovuje družstvo mužů, do kterého se vrátili bývalí členové divizního týmu. V dalších letech vzniká i družstvo žáků. 2. polovina 60. let znamená vzrůst kvality našich družstev. Do trenérské práce se účastní bývalí divizní hráči. Péče, která byla věnována jak mládeži tak družstvu mužů, byla zúročena začátkem 70. let, kdy můžeme hovořit o dalším vrcholu ve sportovní činnosti oddílu.
V této době družstvo dorostenců získalo v letech 1971 a 1972 titul přeborníka východočeského kraje a na mistrovství Čech a ČSSR bronzové medaile. V roce 1972 si muži provedli poprvé v historii oddílu účast v II. lize. V tomto roce byla dokončena výstavba nového hřiště a kabin v místech, kde bylo původní fotbalové hřiště. Družstvo mužů nestačilo na své soupeře ve II. lize a po skončení jarní části sestoupilo zpět do KP. Po ročním působení v KP se družstvo mužů v roce 1974 vrací zpět do II. ligy. Družstvo lépe než při svém prvním působení hraje v II. lize a končí na 9. místě. Vzhledem k reorganizaci soutěží byla II. Liga v roce 1975 zrušena a tak naše družstvo mužů opět hrálo od tohoto roku KP. V tomto roce však dosáhlo historického úspěchu družstva dorostenců,
Rok 1977 byl prvním rokem, kdy naše družstvo mužů vyhrálo krajský přebor a získalo tak právo hrát kvalifikaci o postup do I. Ligy. Tato situace se do roku 1990 opakovala celkem sedmkrát. Ani jednou se však našemu družstvu nepodařilo obsadit některé z prvních dvou postupových míst, přestože k tomu mělo být velmi blízko. Nedokázali jsme ani využít domácí prostředí v roce 1982, kdy se kvalifikace hrála na našem hřišti.
V roce 1990 byla obnovena II. liga . Naše družstvo mužů poprvé v historii nebylo v rámci reorganizace soutěží posláno do nižší soutěže, ale naopak bylo zařazeno v ročníku soutěží 1990/91 do „Moravské“ skupiny II. ligy. V průběhu tohoto ročníku naše družstvo předvádělo výbornou házenou a skončilo nakonec na vynikajícím druhém místě. Toto umístění přineslo našemu oddílu další historický úspěch. Protože vítěz skupiny neakceptoval postup do I. ligy, dostalo tak naše družstvo šanci hrát poprvé v historii nejvyšší soutěže. Došlo tak k vyvrcholení sportovní činnosti, která se začala rozvíjet od druhé poloviny 60. let. Na tomto úspěchu se kromě hráčů týká celá řada trenérů, kteří v minulosti vychovávali našeho hráče od žáků až po družstvo dospělých. Za všechny je zde nutno jmenovat především Čeňka Dobruského, Karla Dvořáka a Václava Bittnera. V průběhu celé soutěže naše družstvo sehrálo řadu velmi pěkných zápasů, ale v řadě z nich nezvládli konce utkání. Nakonec získal pouze 8 bodů a po ročním působení opět sestoupili do II. ligy. Přesto se tato sezóna nesmrtelně zapsala do historie házené v Pohřebačce.
Po sestupu z nejvyšší soutěže ukončila svoji aktivní činnost prakticky jedna generace hráčů, kteří začínali jako žáci koncem 60. let a přenechali svá místa mladší nastupující generaci. Od roku 1992 se začalo budovat nové družstvo, které hraje s dvěma přestávkami II.ligu.
V 2. polovině 80. let procházela krizí mládežnická družstva. Střídavě se nám nedařilo udržet v soutěži buď družstvo žáků nebo družstvo dorostenců. Na výkonnosti družstva mužů se to zatím neprojevilo, protože byl dostatek mladých hráčů z minulých let. Na přelomu 80. a 90. let se situace změnila díky nové generaci trenérů z řad bývalých, ale i současných hráčů. Jejich časově náročná a systematická práce začíná přinášet ovoce. V roce 2003 nejprve mladší žáci získali 3. místo na Zimním halovém mistrovství ČR, 2. místo v KP a poté suverénně zvítězili v celostátním poháru mladších žáků a stali se tak prvním družstvem v historii našeho oddílu, které dokázalo vyhrát celostátní soutěž. V roce 2004 toto družstvo obhájilo 3. místo na Zimním halovém mistrovství ČR a získalo 3. místo na přeboru ČR.
Od obnovení činnosti v roce 1960 měl náš oddíl nepravidelně v soutěžích i družstva žákyň, dorostenek a žen. Tato družstva nedosahovala takových úspěchů jako družstva mužská, ale cílem bylo umožnit dívkám a ženám sportovnímu využití.
Kromě mistrovských soutěží se naše družstva účastní různých turnajů a přátelských utkání, z nichž si taky přivezla řadu úspěchů, o čemž svědčí poháry a diplomy. Oddíl také pořádá pravidelně posvícenský turnaj, který nese v současné době název „Memoriál Jardy Dostála“. Stejnou tradici jako má tento turnaj mužů se snažíme zavést i do turnaje starých gard a mladších žáků.
Zodpovědná a kvalitní práce členů našeho oddílu byla oceněna u příležitosti 60. výročí založení oddílu v roce 2003, kdy pánové Václav Bittner, Čeněk Dobruský, Karel Dvořák, Václav Horák a Jindřich Hruška obdrželi čestná uznání od ČSTV Praha a Výkonného výboru Svazu národní házené v Praze .
Oblastní přebor
Příprava na jarní utkání
Oblastní přebor
Sobota 26.10.2024
Muži
Opatovice - Dobruška "B"
24:16 / 13:6 /